288232-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Resebyråtjänster och liknande tjänster – Resebyråtjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelResebyråtjänster
BeskrivningUppdraget omfattar ett heltäckande behov av resebyråtjänster både inrikes och utrikes för Umeå kommuns och övriga avropsberättigade parters anställda, klienter och förtroendevalda. Uppdraget avser tjänster som en affärsresebyrå traditionellt erbjuder, t.ex. bokning av tåg, flyg, båt, logi, marktransporter, gruppresor samt självbokningssystem. Upphandlingens volym i annonsen avser både produkt (flygresa, tågresa, logi etc) samt servicearvode. I bilaga volymer framgår en tydligare bild av historiska och uppskattade volymer. Upphandlingen kommer kompletteras med bilaga 'Infosäk-krav 24001' under v.21.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93984:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster