Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nytt elektromobilitetslaboratorium, Borås - totalentreprenad
Referensnummer: 20/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214600 Bygg- och anläggningsarbeten: forskningsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling syftar till att uppföra en byggnad för SEEL AB inom RISE område i Borås.
Byggnaden kommer att omfatta c:a 1 200 m2, och kommer att innehålla komplex utrustning för forskning och provning men även för exempelvis rökgasrening. Då labbet är ett så kallat ”abuse-lab” med förstörande provning kommer byggnaden till stor del bestå av tunga betongkonstruktioner för att provning ska kunna genomföras på ett säkert sätt.
Entreprenaden planeras att genomföras som en totalentreprenad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214610 Byggnation av laboratoriebyggnad, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262300 Betongarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen