Huvudsaklig CPV-kod 38311000 Elektroniska vågar och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal av stationära fordonsvågar med tillbehör till Renova AB med tillhörande dotterbolag, enligt bifogad anbudsspecifikation. I uppdraget ingår även service, kröning av vågar och hållning av reservdelslager. Upphandlad leverantör ska kunna inställa sig på plats på Renovas anläggningar inom två timmar efter felanmälan. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för återkommande uppdrag samt successiva avrop av behovet under avtalstiden. Renova har idag totalt tio anläggningar med en eller fler stationära vågar per anläggning, 12-meters såväl som 24-meters. På årsbasis sker totalt ca 300 000 vägningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42923000 Maskiner för vägning och vågar, 42923110 Balansvågar, 42923230 Kontrollvågar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för återkommande uppdrag samt successiva avrop av behovet av stationära fordonsvågar med tillbehör till Renova AB.
I uppdraget ingår även service, kröning av vågar och hållning av reservdelslager.