28834-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Installation av larmsystem och antenner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Larm och passersystem
Referensnummer: MS 17.073
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312000 Installation av larmsystem och antenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal avseende:
•Service och reparationsarbeten samt installationsarbeten av passerkontrollsystem och inbrottslarm.
•Service och utbyggnad/ komplettering av passerkontrollsystem som innefattar arbete med befintliga system RCO, Aptus etc. För nyinstallerade system gäller att levererade system ska ha öppna protokoll.
Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312200 Installation av inbrottssystem, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
—Service och reparationsarbeten samt installationsarbeten av passerkontrollsystem och inbrottslarm.
—Service och utbyggnad/ komplettering av passerkontrollsystem som innefattar arbete med befintliga system RCO, Aptus etc. För nyinstallerade system gäller att levererade system ska ha öppna protokoll.