288351-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Diverse reparationer och underhåll
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av förrådstjänster
Referensnummer: SVK2018/681
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50800000 Diverse reparationer och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska kraftnät upphandlar skötsel av fastighet och förrådsverksamheten för stamnäts- och beredskapsförrådet i Åsbro, utanför Hallsberg. Arbetet innefattar även administration och hantering av fordon, redskap och materiel för det svenska stamnätet för elöverföring samt fordon, redskap och materiel för den svenska elberedskapen. Förråden är lokaliserade intill varandra och det är samma typ av kompetens som krävs för båda förråden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 38 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50800000 Diverse reparationer och underhåll, 50600000 Reparation och underhåll av säkerhets- och försvarsmateriel, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 79991000 Lagerhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen