2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hantering och omhändertagande av avfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar hämtning, transport och omhändertagande av farligt avfall, laboratorieavfall och källsorterat avfall samt tjänsten att sortera, packa och etikettera kemikalieavfall. Vidare ingår att vid hämtning av farligt avfall rapportera detta till Naturvårdsverkets avfallsregister samt att hyra ut kärl och containers för insamling av avfall.
Intern identifierare: UH 2024/12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Hantering och omhändertagande av avfall