Tilläggsavtal till gällande avtal avseende support- och underhåll för vårdsystemet Cambio COSMIC
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48814000 Medicinska informationssystem, 48814400 Informationssystem för klinik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Utökat investeringsbelopp inklusive support- och underhållsavtal kopplat till befintliga avtal avseende vidareutveckling och tillkommande funktionalitet i det IT-baserade vårdsystemet Cosmic. Upphandlande myndighets andel av Cosmic kundgrupps totala utökade investeringsbelopp är cirka 35,4 MSEK