288468-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Bildbehandlings- och arkiveringssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Digitalt ritningsarkiv.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Detta är en upphandling av ett digitalt ritningsarkiv för arkivering och hantering av digitala ritningar och teknisk dokumentation. Upphandlingen omfattar också en samlad leverans av tjänster för implementation inklusive projektledning, support och underhåll samt att återuppbygga ritningsarkivet från befintliga fysiska och digitala ritningar genom att bland annat scanna och kvalitetssäkra dem.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72252000 Dataarkivering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner