288470-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Chefsutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Myndighetsgemensam chefsutbildning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Statens Fastighetsverk och Fortifikationsverket har ett regeringsuppdrag att öka samverkan och effektiviteten mellan och inom myndigheterna, där gemensamma utbildnings- och utvecklingsprogram är ett av de identifierade områdena för samverkan.
Utbildningsprogrammet omfattar 4 olika grupper som vardera deltar på 8 utbildningstillfällen som är planerade att ske under perioden första kvartalet 2017 till halvårsskiftet 2020. Utbildningen hålls i Stockholmsområdet.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80532000 Chefsutbildning, 80000000 Undervisning och utbildning, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner