See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Installationsstöd / Installationssamordnare
Beskrivning: Upphandlingen ska resultera i ett ramavtal för löpande beställningar av Installationssamordnare. Uppdragen kan vara del i processen för ny-, till- och ombyggnation av såväl byggnader som infrastruktur. Uppdragen kan variera beroende på beställarens behov och projektets omfattning. Uppdraget som Installationsstöd innebär att företräda beställaren i installationsfrågor under projektering och produktion och att samordna och kontrollera konsulter och entreprenörers installationssamordning.
Intern identifierare: 25/7
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000