288527-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: färskt bröd länsupphandling
Referensnummer: Ks 1485/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Färskt bröd för kommunerna Örebro, Laxå, Hallsberg, Kumla och Lekeberg, samt för ÖrebroBostäder AB.
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på Färskt bröd, för leverans till kommunerna Hallsberg, Kumla, Laxå, Lekeberg, Örebro och ÖrebroBostäder AB.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor. Ytterligare upplysningar om deltagande kommuner finns att läsa på respektive kommuns hemsida.
Avtalet gäller i 4 år från tidigast 2.11.2020. Vid avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla utan föregående uppsägning. Den upphandlande myndigheten äger ensidig rätt att, tidigast efter 1 år, säga upp avtalet med minst 6 månaders varsel.
Välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811000 Brödprodukter, 15811100 Bröd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen