288531-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientövervakningssystem Region Skåne
Referensnummer: 2020-O000158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att ansöka om att få delta i upphandling av Patientövervakningssystem med tillhörande införande, förvaltning och utvecklingstjänster.
Upphandlingens mål är att genomföra fullt utbyte av befintlig utrustningspark och få ett system som kan användas till samtliga patientkategorier genom hela vårdkedjan via en sömlös övervakningsstruktur.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33195000 Patientövervakningssystem, 33195100 Monitorer, 51410000 Installation av medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen