Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal möbler för förskola och skola
Referensnummer: KS 1535/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39100000 Möbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun i samverkan med flera av länets kommuner och myndigheter avser att upphandla ramavtal avseende möbler till förskola och skola och därtill angränsande inredning och tjänster. Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för ansökan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 105 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 3
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde 1 - Förskola
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39112000 Stolar, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39141100 Skåp och hyllor, 39141300 Förvaringsskåp, 39143112 Madrasser, 39512000 Sänglinne, 39516110 Kuddar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Möbler, inredning och tillhörande tjänster avsedda för förskola och skola.
Avtalsområde 2 - F-6
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 39112000 Stolar, 39113200 Soffor, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39531000 Mattor, 44112310 Skiljeväggar
Upphandling enl ovan till år F-6.
Avtalsområde 3 - år 7-
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 30191120 Tidningsställ, 39112000 Stolar, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 44112310 Skiljeväggar
Möbler & inredning enl ovan till åk 7-9 samt gymnasie.