288551-2016 - ResultatSverige-Göteborg: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
In- och utrikes expresstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 4: Postbefordran på land [3] och i luften
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling avser expresstjänster som innebär att en leverantör utför en av Chalmers beställd leverans av försändelse från/till Chalmers till/från adressat utomlands eller inrikes, inom angivna tidsramar.
Leverantören ska hantera transporten med snabbhet och försändelsen ska kunna spåras under processen.
Chalmers skickar och importerar även en del farligt gods och torris och måste därför ha en leverantör som kan transportera detta.
Under åren 2013 och 2014 har flest sändningar skett till USA, Belgien, Tyskland, Storbritannien, Kina, Frankrike, Italien, Nederländerna samt till övriga städer inom Sverige.
Årsvolymen uppskattas till mellan 600-700 expressleveranser per år, varav ca. 85 % avser expressleverans från Chalmers till annat land, ca. 5 % avser expressleverans från annat land till Chalmers och ca. 10 % avser expressleveranser inom Sverige.
Chalmers förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Chalmers avser att teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60400000 Flygtransport, 64000000 Post- och telekommunikationstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.