288557-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Utrustning för hygienövervakning och -testning – Upphandling av snabbtester för droger till Statens institutionsstyrelse
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av snabbtester för droger till Statens institutionsstyrelse
BeskrivningUpphandlingen avser ett Ramavtal med en (1) Leverantör för tillhandahållande och leverans av snabbtester för droger inklusive tillbehör. SiS har ett avtal för snabbtester för droger som löper ut 2024-06-30 och därmed önskar SiS ett nytt avtal med preliminär avtalsstart 2024-07-01. Syftet med upphandlingen är att tillgodose SiS behov av att snabbt kunna kontrollera drogintag hos de ungdomar och klienter som vårdas hos myndigheten. Leverantören ska kunna tillhandahålla och leverera snabbtester för droger till SiS samtliga ungdomshem och LVM-hem. Leverantören ska under avtalsperioden kunna leverera följande typer av snabbtest för droger: - Urintest, multistickor - Salivtest, multistickor - Urintest, singelstickor - Manipulationstester - Substanstester I bilaga Skakrav och utvärderingsmodell (via eAvrop) finns ytterligare information kring snabbtester för droger samt SiS behov. Mot bakgrund av framtagen behovsanalys samt informationsinsamling med förankring till framtida inköpsbehov är uppskattat avtalsvärde för hela avtalsperioden (inkl. förlängningsoptioner) 1 600 000 SEK exklusive mervärdeskatt. Avtalets maximala värde som kan komma att avropas uppgår till 2 000 000 SEK exklusive mervärdeskatt för hela avtalstiden.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38910000 Utrustning för hygienövervakning och -testning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelUpphandling av drogtester till Statens institutionsstyrelse
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94021:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38911000 Manuella kit med provstickor, 38912000 Automatiska kit med provstickor