Officiellt namn: Eskilstuna kommun Postadress: Box 356 Ort: Eskilstuna Postnummer: SE-631 86 Land: Sverige Att: Tobias Karlsson E-post:tobias.karlsson@eskilstuna.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal Snöröjning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Eskilstuna.
Nuts-kodSE122 Södermanlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar snöröjning och i förekommande fall även halkbekämpning inom på kartor och i förteckningar angivna områden inom Eskilstuna kommun. Antalet snöröjningsområden är totalt 53 st. varav 6 separata områden omfattande skolor m.m. i kommunens ytterområden. Snöröjningen sker inom Eskilstuna kommun.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.