288642-2016 - ResultatSverige-Östersund: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östersund.
Nuts-kod SE322 Jämtlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser tekniska konsulttjänster för Östersundshem med inställelseort Östersund.
Upphandlingen avser ett ettårigt (1 år) ramavtal inom tjänsteområden nedan med möjlighet för beställaren att ensidigt förlänga ramavtalet på oförändrade villkor i perioder om ett (1) år i taget. Den maximala löptiden blir, för det fall beställaren utnyttjar sin rätt att förlänga fyra (4) år, dvs. till 31.1.2020.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71540000 Byggteknisk ledning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.