288643-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Trippelkvadrupolmasspektrometer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelTrippelkvadrupolmasspektrometer
BeskrivningI upphandlingen ingår en helt ny trippelkvadrupol (QQQ) masspektrometer (MS/MS) för forskning, rutinanalys och metodutveckling för en mängd olika organiska föroreningar som tex, PFAS, pesticider och antibiotika. Instrumentet måste möjliggöra kvantitativ analys vid mycket låga koncentrationer i komplexa matriser då stor del av forskningen berör analyser av extremt låga halter. I upphandlingen ska ingå leverans och installation av ett QQQ MS/MS instrument, garanti, mjukvara, utbildning av personalen och tester.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96448:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38433100 Masspektrometer
Optioner
Beskrivning av alternativenService