288645-2016 - ResultatSverige-Kungsbacka: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kungsbacka.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kungsbacka kommun, Kommunen, inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal om Vinterväghållning. Upphandlingen är indelad i GK områden och SF områden som avser olika geografiska områden inom Kungsbacka kommun. Anbud kan lämnas på ett eller flera områden och Kommunen har för avsikt att teckna ramavtal med en Leverantör per område. Vinterväghållning avser snöröjning (plogning) och halkbekämpning (stenflisning) av lokala gator, cykelvägar, busshållplatser och fastigheter m.m. inom Kungsbacka kommun. Fordon och förare för vinterväghållning kommer att under snösäsong, 1 november t.o.m. 1 april, omfattas av beredskapstjänst under såväl ordinarie arbetstid som icke-ordinarie arbetstid. Beräknad avtalsstart är 1.11.2016. Avtalet löper i fyra (4) år och upphör att gälla efter giltighetstidens utgång utan föregående uppsägning. Kommunen har ensidig rätt att dessförinnan säga upp avtalet med en uppsägningstid om sex (6) månader. Avtalet löper dock minst ett (1) år från ikraftträdande.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.