288647-2016 - ResultatSverige-Huddinge: Avlägsnande av slam
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallstjänster slam och fett.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar:
— Hämtning av slam från enskilda avloppsanläggningar.
— Hämtning av material från fosforfällor.
— Hämtning av fettavfall.
— Hämtning av matavfall i tank.
— Hämtning av FA-slam (slam som är farligt avfall).
Entreprenaden omfattar fastland och skärgård i Huddinge, Haninge, Botkyrka, Salem och Nynäshamn kommuner. FA-slam hämtas endast på fastlandet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90513600 Avlägsnande av slam, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513700 Transport av slam, 90513900 Hantering av slam
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.