288668-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fröknegårdsskolan Etapp 1, till- och ombyggnad
Referensnummer: TN 2018/277
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser till- och ombyggnad av huskropp C samt tillhörande tomtarea enligt ritningar.
Tillbyggnaden kommer att rymma lokaler för storkök och undervisning.
Ombyggnaden avser anpassning av nuvarande matsal, storkök m.fl. till bibliotek, undervisningslokaler, städcentral samt administrativa lokaler.
Viss ombyggnad sker också på grund av förändringar i brandutrymning, brandcellsgränser m.m. med anledning av tillbyggnaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45214220 Byggnation av högstadie- och gymnasieskola, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen