Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronisk körjournal 2020
Referensnummer: UH-2020-256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38548000 Instrument till fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar tjänst för digital körjournal. Syftet är dels att säkerställa skatteverkets krav på dokumentation av personalens resor med kommunens fordon. Ett annat syfte är att med hjälp av fordonens rörelser skapa underlag för service och optimering av fordonsflottan. Skellefteå kommun har ett verksamhetssystem för fordonshantering. För att denna ska bli så effektiv som möjligt ska data överföras mellan den digitala körjournalen och verksamhetssystemet. Då kommunens fordon används av många olika användare ställs krav på föraridentifiering. Detta ställer i sin tur stora krav på integritetsskydd av användaren. Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Notera att frågor ej kommer besvaras under perioden vecka 27 till vecka 31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38548000 Instrument till fordon, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen