288769-2016 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för gemensam informationsstruktur.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 11: Organisationskonsulttjänster [6] och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal för gemensam informationsstruktur avseende:
— Förvaltning, utveckling och tillämpning av Snomed CT.
— Förvaltning, utveckling och tillämpning av nationell informationsstruktur (NI).
— Projektledning, förvaltning och strategisk utveckling inom informatikområdet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48331000 Programvara för projektledning, 48814200 Patientadministrativt system, 48983000 Programvara för utveckling, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72212331 Programvaruutvecklingstjänster för projektledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.