288791-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helgedal skola och förskola
Referensnummer: TN 2017/1769
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Helgedalskolan är i behov av utökad kapacitet och i samband med utökningen byggs en ny förskola ihop med skolan.
Skolan är ursprungligen uppförd i tre olika etapper under 1970 och 1980-talet och är en låg- och mellanstadieskola med ca. 250 elever. När utbyggnaden är klar ska skolan vara en tvåspårig F–6 skola med plats för upp till 400 elever. Förskolan byggs med fyra avdelningar och ska följa Kristianstad kommuns riktlinjer för konceptförskolor. Förskolan ska även förberedas för en utbyggnad av ytterligare två avdelningar.
Entreprenaden ska utföras i ett flertal etapper och med pågående skolverksamhet under entreprenadtiden. Under ombyggnad av befintliga byggnader kommer eleverna till viss del att evakueras till paviljonger som finns etablerade inom arbetsområdet.
I entreprenaden ingår även markanläggning för skola och förskola, anläggning av ny väg och parkeringsplatser samt rivning av befintlig förskola och markåterställning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 105 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen