288805-2019 - ResultatSverige-Borlänge: Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av ridanläggning, Borlänge
Referensnummer: 19/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av ridanläggning.
Innehållande 2 ridhus, stall, foderbyggnad, markarbeten damm m.m.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45236000 Markanläggning, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen