288850-2020 - ResultatSverige-Nyköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt system och Skolplattform
Referensnummer: KK20/206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Nyköpings kommun avser att upphandla ett nytt Elevadministrativt system och skolplattform. Systemet ska kunna hantera huvudmannaprocesser samt pedagogiska processer och skoladministration för kommunal förskola, förskoleklass, grundskola, fritidshem, gymnasium, särskola och träningssärskola.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen