288931-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Betongarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Persikan 6 - DE10 Mark- och grundläggning
Referensnummer: 2023-626
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262300 Betongarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholmshem uppför inom kvarteret Persikan 6 (tidigare 5) på Södermalm i Stockholm flerbostadshus med 151 lägenheter och förskola, livsmedelsaffär, mindre lokaler samt ga-rage. Total BTA är ca 24 000 m2 fördelat på ca 11 200 m2 BOA respektive ca 5400 m2 LOA.
Denna entreprenad omfattar mark- och grundläggningsarbete.
Entreprenadens omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45236000 Markanläggning, 45262210 Grundläggning, 45262300 Betongarbeten, 45262310 Arbete med armerad betong
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen