288952-2019 - PlaneringSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabetesmaterial
Referensnummer: VF2019-0007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Intresseanmälan till upphandlingen av diabetesmaterial.
Företag/leverantörer som tillhandahåller utrustning och förbrukningsmaterial till diabetesmaterial och som är intresserade av upphandlingen är välkomna att ta kontakt med ansvarig upphandlare för mer information.
Diabetesmaterial som kommer att omfattas av upphandlingen kommer bland annat att vara:
Insulinpumpar
Fristående system av kontinuerlig sensorbaserad glukosmätning
Fristående system av annan sensorbaserad glukosmätning
Blodsockermätare inklusive teststickor
Ketonmätare inklusive teststickor
Kanyl till insulinpenna
Blodprovstagare
Lancett till blodprovstagare
Varuförsörjningen
Johan Ryman
Kategoriledare
johan.ryman@varuforsorjningen.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141220 Kanyler, 33141500 Hematologiska förbrukningsartiklar, 33194110 Infusionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen