288985-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad upphandling av livsmedel (frukt, grönsaker och potatis) för STONO
Referensnummer: 2019-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar att tillhandahålla livsmedel avseende frukt, grönsaker och potatis.
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling av Stockholm Nordost (STONO) för nedan angivna upphandlande myndigheter. Upphandlingen administreras av Österåkers kommun på uppdrag av övriga upphandlande myndigheter.
Upphandlande myndigheter:
• Österåkers kommun
• Vallentuna kommun
• Danderyds kommun
• Sollentuna kommun
• Vaxholms stad
• Täby kommun
• AB SOLOM
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 54 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen