289004-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp av livsmedel med kort hållbarhet
Referensnummer: 059/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp av livsmedel som närmar sig "Bäst före-datum". Upphandlingen omfattar i första hand frysta varor och kolonialvaror.