289016-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster – Efterlevnadskontroller av säkerhetsskyddsavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelEfterlevnadskontroller av säkerhetsskyddsavtal
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för leverantör som ska genomföra efterlevnadskontroller av säkerhetsskyddsavtal och säkerhetsskyddsöverenskommelser enligt gällande säkerhetsskyddslagstiftning. Syftet är att avgöra om ett företag följer de lagar, regler och förordningar som stipuleras i säkerhetsskyddslagstiftningen, samt efterlever det som stipulerats i de specifika säkerhetsskyddsavtal och säkerhetsskyddsöverenskommelser som förvaltningen Kretslopp och vatten i Göteborgs stad träffat med företaget. Leverantören ska agera rådgivande kring hantering av efterlevnadskontrollernas resultat genom att tydligt kommunicera identifierade avvikelser, brister och förbättringsområden i efterlevnadsgranskningen. Leverantören ska presentera konkreta åtgärder för hur det granskade företaget ska komma till rätta med avvikelser för att genomföra förbättringar. Leverantören ska slutligen genomföra en uppföljande granskning av de kravställda åtgärder och förslag på förbättringar som det kontrollerade företaget fått efter den första, huvudsakliga granskningen. Leverantören ska finnas tillgänglig för kontakt per telefon och e-post helgfria vardagar 08:00 – 16:00, för kostnadsfri support och expertstöd så som för frågor, rapporter etc. Huvuddelen av de företag som Kretslopp och vatten har säkerhetsskyddsavtal eller säkerhetsskyddsöverenskommelse med är lokala eller regionala och bedriver sin verksamhet ifrån Göteborgsområdet.
Intern identifierare25/7
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000