289034-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionsaggregat och Perifer långtidskateter Midline
Referensnummer: UC-2023-206
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser gravitationsaggregat som används i elektiv såsom akut verksamhet samt perifer långtidskateter (Midline) för inläggning med Seldingerteknik för avrop inom Region Östergötland.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1. Infusionsaggregat
Anbudsområde 2. Perifer långtidskateter - Midline
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Infusionsaggregat
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141624 Infusionsaggregat, 33194100 Utrustning för infusion, 33194120 Infusionsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Perifer långtidskateter - Midline
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar