289074-2021 - ÄndringSverige-Nässjö: Larmsystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trygghetstjänster - särskilt boende
Referensnummer: 049-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun har särskilda boenden fördelat på nio (9) fastigheter. Totalt 313 lägenheter. Boendena är indelade i enheter och i olika våningsplan. En enhet kan vara belägen i ett eller flera plan eller delar av ett plan. Kommunen har i dagsläget nedanstående boenden med följande antal lägenheter: Ingsbergsgården 6 enheter totalt 55 lägenheter Ekbackagården 4 enheter totalt 35 lägenheter Åkersborg 3 enheter totalt 35 lägenheter Sjöbacken 4 enheter totalt 35 lägenheter Malmåkra 3 enheter totalt 35 lägenheter Parkgården 3 enheter totalt 44 lägenheter Björkliden 2 enheter totalt 21 lägenheter Skogsborg 2 enheter totalt 29 lägenheter Lillsjögården 2 enheter 26 lägenheter Antalet lägenheter är inte nödvändigtvis samma som antalet brukare då lägenheter kan stå tomma och då fler än en brukare kan bo i samma lägenhet (par).