289104-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Belysningssystem – Styrning gatubelysning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelStyrning gatubelysning
BeskrivningHedemora kommun har behov av att byta styrsystem för gatubelysningens c:a 5500 belysningspunkter. Målet är att nuvarande system ska ersättas under 2024. Förutom anläggningens huvudsakliga tänd- och släck-lösning med skymningsrelä till Lightsystems, har kommunen idag också ett antal sträckor/slingor med lokala skymningsrelän. Några få delar av anläggningen använder sig av astrour för tändning och släckning. Målet är att alla delar av kommunens belysningsanläggning ska styras och övervakas centralt med hjälp av skymningsrelän, scheman och regler.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 31527260 Belysningssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93030:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31527200 Utomhusbelysning, 42961000 Manöver- och styrsystem, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning