289141-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Hörapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hörsel- och kommunikationslösningar (Sydöstra-J)
Referensnummer: RJL 2022/329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33185000 Hörapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Sydöstra sjukvårdsregionens samupphandling utav hörsel- och kommunikationslösningar. Med Hörsel- och kommunikationslösningar avses produkter hörapparater och tillbehör med egenskaper som kan hantera audiologiska behov av olika grad och typ av hörselnedsättning.
Region Östergötland, Region Jönköpings län och Region Kalmar län har det senaste året förskrivit cirka 22000 hörapparater
Avtalet träder ikraft tidigast 2023-10-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 200 000 000 kr. Total takvolym för samtliga ramavtal som kommer att tecknas inklusive optioner är 275 000 000 kr.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33185100 Delar och tillbehör till hörapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget avser Sydöstra sjukvårdsregionens samupphandling utav hörsel- och kommunikationslösningar. Med Hörsel- och kommunikationslösningar avses produkter hörapparater och tillbehör med egenskaper som kan hantera audiologiska behov av olika grad och typ av hörselnedsättning.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Region Östergötland, Region Jönköpings län och Region Kalmar län har det senaste året förskrivit cirka 22000 hörapparater köparens uppskattad prognos under kommande avtalstid är i enlighet med nedan:
Hörsel- och kommunikationslösning Zink/luft batteri - 10 %
Hörsel- och kommunikationslösning mer än 95 dB HL - 5 %
Hörsel- och kommunikationslösning Barn - 5%
Hörsel- och kommunikationslösning Laddningsbart batteri -75 %
Hörsel- och kommunikationslösning CROS - 5 %
Beroende på t ex metodförändringar, organisationsförändringar, myndighetsbeslut, politiska beslut mm kan förändring i sortiment och mängd ske.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i Bilaga Produktspecifikation.
Samordnad upphandling
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling mellan Region Jönköpings län (RJL), Region Östergötland (RÖ) och Region Kalmar län (RKL).
Deltagande parter har genom fullmakt uppdragit åt Region Jönköpings län att genomföra upphandlingen. Likalydande tilldelningsbeslut fattas av respektive deltagande part.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-10-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Notera att med total takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalen och angiven total takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.