Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järnhandelsvaror och VVS-material
Referensnummer: STK-2018-504
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44316000 Järnhandelsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar Malmö stads samlade behov av järnhandelsvaror och VVS-material.
Beräknad årsvolym beräknas till 4 000 000 SEK ska ses som en indikation på kommande årsvolymers inköp.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2 år. Preliminär avtalsstart beräknas till 9.12.2019.
Avtalsperiod
Den fasta avtalsperioden har en beräknad avtalsstart och löper mellan 9.12.2019 – och 8.12.2021.
Om det sker en överprövning eller om upphandlingen av andra skäl blir försenad förskjuts avtalstiden i den omfattning upphandlingen blir försenad.
På initiativ av beställaren kan avtalet förlängas med upp till tjugofyra (24) månader, dock längst till och med 8.12.2023. Om beställaren väljer att inte förlänga avtalet upphör det att gälla vid avtalstidens slut utan föregående uppsägning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42113161 Avfuktare, 42662000 Svetsutrustning, 42997000 Rörledningsutrustning, 44115200 Sanitets- och värmematerial, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning i maximalt 2 år. Preliminär avtalsstart beräknas till 2019-12-09.