2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation Liljan skola
Beskrivning: Upphandlingen avser nybyggnation av en F–6-skola för ca 350 elever, med möjlighet till utbyggnad för ytterligare 175 elever. Projektet omfattar kompletteringsbyggnader, storkök och idrottssal samt har en BTA om ca 6 200 kvm. Skolan uppförs i tre plan i tegel. Projektet ska delvis utföras med återbrukat byggmaterial och ingår i kommunens arbete med hållbart och cirkulärt byggande.
Intern identifierare: 2026-00134
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000