289176-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Hallstahammar: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni som tjänst
Referensnummer: 219-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän information
Allmänt
Hallstahammars kommun har en vision där det ska vara enkelt och nära att bo och verka. Vi strävar efter nytänkande och kreativitet samtidigt som vi vill visa intresse, ansvar och engagemang.
Kommunen har cirka 1 500 medarbetare som ska leverera välfärd och service till drygt 16 000 invånare. Upphandlingar av varor och tjänster är ett viktigt verktyg för att nå fram till Hallstahammars kommuns vision, vår ledstjärna, när vi söker efter leverantörer till våra verksamheter.
Syftet med upphandlingen är att med fokus på teknisk stabilitet, kostnadseffektivitet och förenklad administration upphandla standardiserade telefonitjänster av en leverantör som långsiktigt stödjer kommunens utveckling. Med anledning härav inbjuds ni att inkomma med anbud, upphandlingsdokumentet innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64210000 Telefon- och dataöverföring, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64215000 IP-telefoni
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen