Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT Nätverk och Infrastruktur
Referensnummer: 21/67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ramavtal med en leverantör för successiva avrop på infrastruktur som t.ex serverhårdvara, lagringslösningar samt nätverk och därmed förknippad mjukvara samt tillhörande produktnäratjänster, enligt angivna funktionskrav i förfrågningsunderlag med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32400000 Nät, 32424000 Nätinfrastruktur, 48210000 Programvara för nätverk, 48820000 Servrar, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen