Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fysiskt och finansiellt elinköp, Elmäklare
Referensnummer: 2022-0388
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar fysiskt och finansiellt elinköp till ca 40 mätpunkter i Stockholms län. Det nya avtalet kommer att avse såväl fysisk leverans som finansiell portföljförvaltning. Den samlade elförbrukningen bedöms uppgå till ca 240 GWh per år. Några garantier gällande volym lämnas inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen