289218-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intravenösa immunglobuliner
Referensnummer: UC-2019-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland bjuder in till upphandling av intravenösa immunglobuliner.
Denna upphandling omfattar följande ATC-koder: J06BA02.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Överenskommelse om samverkansregler
Sveriges kommuner och landstings överenskommelse med Läkemedelsindustriföreningens Service AB, Swedish Medtech och Swedish Labtech om samverkansregler mellan hälso- och sjukvårdens och industrins medarbetare ska respekteras och efterlevas under såväl upphandlingsperioden som kommande avtalsperiod.
Region Östergötland inbjuder till anbudsgivning avseende ATC-kod J06BA02.
Upphandlingen omfattar läkemedel som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Region Östergötland och dess vårdentreprenörer.
Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Landstingen inom Regionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient och kliniker.
ATC-koder
Denna upphandling omfattar följande ATC-koder:
J06BA02.