2. Förfarande
Förfarande
Titel: SKYLTAR, MONITORER och STYRSYSTEM till hållplatser, bussterminaler, resecentrum och andra intressepunkter för allmänna kollektivtrafiken
Beskrivning: Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser SKYLTAR, MONITORER och STYRSYSTEM till hållplatser, bussterminaler, resecentrum och andra intressepunkter för allmänna kollektivtrafiken med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Denna upphandling avser: Område 1: Inköp av nya presentationsenheter som kan användas i olika resenärsmiljöer.Område 2: Inköp och införande av styrsystem för att samla in, layouta och publicera information i presentationsenheter Område 3: Tjänster inom drift/underhåll, support och projekt OBS! Denna upphandling inkluderar inte: Presentationsenheter och system som installeras i fordon.Presentationsenheter i Region Värmlands övriga inomhusmiljöer som vårdcentraler och kontorshus samt andra intressepunkter. Där har Region Värmland en egenutvecklad lösning
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31523000 Upplysta skyltar och namnskyltar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101206:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31523100 Neonreklamskyltar, 31523200 Permanenta informationsskyltar, 31523300 Upplysta namnskyltar, 34928472 Skyltar, 34992100 Upplysta trafikskyltar, 34992200 Vägskyltar, 34992300 Gatuskyltar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar, 45316210 Installation av trafikregleringssystem, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 34924000 Informationstavlor med uppdaterad information, 48810000 Informationssystem, 31711000 Elektronisk materiel, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia