289266-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten – Ny fördelningsstation 170/12 kV, Sävar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNy fördelningsstation 170/12 kV, Sävar
BeskrivningObjektet avser nybyggnation av transformatorstation Sävar 130/40/10 kV. Befintlig intilliggande station kommer att vara i drift tills dess att den nya utrustningen är klar att driftsättas. Efter driftsättning av ny station rivs befintlig station.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:76267:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31210000 Elektrisk utrustning för till- och frånslagning eller skydd av elektriska kretsar, 31214000 Ställverk, 45000000 Anläggningsarbete, 51000000 Installation (utom programvara), 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 51111000 Installation av elektriska motorer, generatorer och transformatorer