289307-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Konsult för driftstöd och kvalitetskontroller av driftentreprenader
Referensnummer: 0744/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av konsult inom tekniska installationer och driftentreprenader.
Konsultens roll och uppdrag är att utföra utredningar, projekteringar och uppföljningar inom driftområden såsom arbeten med VVS-/El-/Styr- och övervakningsanläggningar med fokus på hållbar miljö och energiprestanda för byggnader, upprätta förfrågningsunderlag för driftentreprenader enligt ABFF-modell, statuskontroller i byggnader, kontrollera pågående driftuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71356000 Tekniska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen