289349-2020 - PlaneringSverige-Tumba: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikations- och contentbyrå. PR-tjänster
Referensnummer: 2020:218
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Kommunikations- och contentbyrå. PR-tjänster. Eventuellt blir det en separat upphandling av PR
De tjänster som ska ingå i uppdraget är bland annat:
Kommunikationstjänster inom content på operativ nivå beskrivna nedan såsom:
Innehållsproduktion
Redaktörskap, textredigering, informationsgrafik, grafisk formgivning och illustration.
Optimering och analys av distribution i en bredd av sociala mediakanaler.
Dessutom:
Kommunikationstjänster på strategisk nivå för såväl extern som intern kommunikation.
Strategisk rådgivning inom Sociala medier.
Medie- och PR-relaterade uppdrag inklusive medie- och budskapsträning samt kriskommunikation.
Upphandlingen utannonseras i mitten av augusti.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaHögsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
PR-tjänster blir eventuellt ett separat område.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kommunikations- och contentbyrå. PR-tjänster.
Del nr: PR-tjänster
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79416000 Public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se ovan.