Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI inför upphandling av Security Operations Center
Referensnummer: 2020-00484
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken har behov av att bygga upp ett Security Operations Center (SOC) med bemanning 24/7/365 dagar. En leverantör ska bygga upp och leverera en SOC-tjänst i nära samarbete med Riksbanken och Riksbankens IT-driftsleverantör. Riksbanken planerar därför att gå ut i upphandling och har tagit fram utkast till förfrågningsunderlag med tillhörande bilagor som vi nu vill få återkoppling på innan vi färdigställer upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en RFI (Request for information) inför en kommande upphandling. Riksbanken har behov av att bygga upp ett Security Operations Center (SOC) med bemanning 24/7/365 dagar. En leverantör ska bygga upp och leverera en SOC-tjänst i nära samarbete med Riksbanken och Riksbankens IT-driftsleverantör. Riksbanken planerar därför att gå ut i upphandling och har tagit fram utkast till förfrågningsunderlag med tillhörande bilagor som vi nu vill få återkoppling på innan vi färdigställer upphandlingsdokumenten.