289378-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Översättartjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: UH-2022-112
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tolkning av talade språk, översättningstjänster och teckenspråkstolkning.
Upphandlingen är indelad i två delar:
Anbudsområde A – Tolkning av talade språk
Uppdraget omfattar kontakttolkning (på plats), distanstolkning (telefon- och videotolkning) och akuttolkning. Skriftliga översättningar av exempelvis beslut, intyg och informationsmaterial.
Anbudsområde B – Teckenspråkstolkning
Uppdraget omfattar teckenspråkstolkning, syntolkning, skrivtolkning, dövtolkning och tolkning med internationella tecken i alla situationer som kan uppstå, tex enskilda möten, arbetsplatsträffar och utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tolkning av talade språk
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar kontakttolkning (på plats), distanstolkning (telefon- och videotolkning) och akuttolkning. Skriftliga översättningar av exempelvis beslut, intyg och informationsmaterial.
Teckenspråkstolkning
Del nr: 2