Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Textilslöjdsmaterial
Referensnummer: 2.4.2-7397/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 19200000 Textilier och tillhörande varor
II.1.4.
Kort beskrivning
Utbildningsförvaltningen har behov av att teckna ramavtal avseende inköp och leverans av textilslöjdsmaterial till de kommunala grundskolorna som utbildningsförvaltningen bedriver. Upphandlingen omfattar textilslöjdsmaterial såsom tyger, garn, tråd, mönster och övriga tillbehör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18452000 Säkerhetsnålar, 19400000 Textilgarn och -tråd, 19440000 Syntetgarn eller -tråd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen