289397-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredning Framtida bebyggelsestrukturer
Referensnummer: KS 2020/00901-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås översiktsplan ÖP 2026 har en tydlig inriktning för stadens utveckling fram till år 2026. Från 2026 till 2050 beskriver översiktsplanen mer övergripande hur staden kan utvecklas inom framförallt den redan byggda staden. Det finns behov av att förtydliga hur hela kommunen ska utvecklas geografiskt på längre sikt.
Syftet med utredningen framtida bebyggelsestrukturer är att lyfta blicken och visa på framtida hållbar bebyggelsestruktur baserade på scenarier. Utredningen kommer att vara på en övergripande nivå och omfatta hela kommunen. Slutgiltigt ställningstagande till bebyggelseutveckling på längre sikt kommer att tas i nästkommande översiktsplan. Därför finns det idag ett behov av att analysera hur en framtida hållbar bebyggelsestruktur kan se ut på en övergripande strukturell nivå fram till år 2070.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71410000 Stadsplanering, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med utredningen framtida bebyggelsestrukturer är att lyfta blicken och visa på framtida hållbar bebyggelsestruktur baserade på scenarier. Utredningen kommer att vara på en övergripande nivå och omfatta hela kommunen. Slutgiltigt ställningstagande till bebyggelseutveckling på längre sikt kommer att tas i nästkommande översiktsplan. Slutsatserna i den aktualitetsprövning som genomförts och förväntas godkännas under hösten av kommunfullmäktige, konstaterar att de områden som är utpekade för bebyggelseutveckling i ÖP 2026 är genomförda eller under utveckling. Därför finns det idag ett behov av att analysera hur en framtida hållbar bebyggelsestruktur kan se ut på en övergripande strukturell nivå fram till år 2070.
Syftet med projektet framtida bebyggelsestrukturer är att:
· Bidra till ett hållbart samhälle på kort och lång sikt när befolkningen ökar i kommunen· Säkerställa och underlätta att ett helhetsperspektiv tillämpas när staden, kommunen och regionen växer och utvecklas. Tydliggöra kommunens vilja kring den fysiska utvecklingen på kort och lång sikt.
Utgångspunkten i projektet är ett nära samarbete mellan Västerås stad och konsult, där staden projektleder och där dialogen med projektmedlemmar och målgrupper utgör ett viktigt bidrag i processen.
Externa konsulter kommer knytas till projektet för såväl kunskapshöjande utbildning­sinsatser och inspiration, samt vid behov vid framtagande av underlagsmaterial och analyser. Konsulter ska leverera och bidra med kunskap om scenariometodik, systemkunskap och fysiska strukturer samt utvärderingsmodell av strukturer ur ett hållbarhetsperspektiv.
Konsultens viktigaste roll är att tillföra kvalificerade kompetenser inom en rad omr