289405-2019 - ResultatSverige-Karlskrona: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skydds/varselkläder
Referensnummer: KS 2019/1179 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetskläder för hantverksarbete samt varselkläder, skor och stövlar.
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser skydds/varselkläder till Karlskrona kommuns personal.
Kläder till kök, vård och städ är redan avtalade.
Som option finns möjlighet för AB Karlskronahem att avropa från avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18141000 Arbetshandskar, 18143000 Skyddskläder, 18425000 Bälten, 18815000 Stövlar, 18830000 Skyddsskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen